Nakon velikog uspjeha prvog izdanja Škole života, objavljujemo drugo izdanje popularnog naslova renomiranog esejista i kulturalnog filozofa Roba Riemena.
Rob Riemen, utemeljitelj i direktor Instituta Nexus te glavni urednik časopisa Nexus, za knjigu Škola života razgovarao je s devetnaestero pomno odabranih prijatelja diljem svijeta. Riječ je o znanstvenicima, filozofima, glazbenicima, piscima, izdavačima i jednom sindikalistu, ljudima koji su svojim sposobnostima, ali i intelektualnim, znanstvenim, političkim ili umjetničkim talentima stekli svjetsku slavu. Svi su prevalili dug i težak životni put, prepun uspona i padova, i u stanju su odgovoriti na središnje pitanje u svim razgovorima u ovoj knjizi: čemu te život naučio?
U svakom od ovih razgovora, polazišna točka je uloga oca. Bilo da je on poznati skladatelj, kao što je to otac Nurie Schönberg Nono, nevjerojatno moćan i bogati poslovni čovjek, kao što je otac knjižničarke Ismail Serageldin, maštoviti, ali ne odveć uspješan trgovac poput oca povjesničara Simona Schama, heroj otpora koji se oženio u talijansku intelektualnu obitelji, kao što je otac Benedetta Craverija, ili kralj, kao što je to slučaj princa El Hasana bin Talala, uloga i utjecaj oca pokazali su se središnjima u njihovim životima. Škola života završava razgovorom Rob Riemena i najstarijeg mu suradnika, njegova vlastitog oca, Toona Riemena, koji je u svoje vrijeme bio strastveni vođa sindikata.
Kako se životne priče ovih nevjerojatnih pojedinaca polako razvijaju, na površinu izlazi jasan uzorak: svi su oni samouki, a njihovim životima upravljale su strasti zbog kojih nikada nisu prestali raditi na onim stvarima koje su smatrali značajnima. Barokni glazbenik Jordi Savall, dirigent Bernard Haitink te pijanisti David Dubal i Russell Sherman govore o glazbi kao o životnoj sili; izdavači Peter Mayer, Andreas Landshoff i pokojni André Schiffrin pričaju o inspiraciji koju nam književnost može podariti – a tome svjedoči i Frido Mann, nakon što je konačno pošao stopama svoga djeda, Thomasa Manna, i postao piscem. Znanstvenik Antonio Damasio opisuje moć znatiželje; povjesničar umjetnosti Philippe de Montebello priča o ljepoti. Filozof Avishai Margalit, novinar Todd Gitlin i romanopisac i odvjetnik Louis Begley govore o utjecaju ideologije i snazi same povijesti. Zajedno, njihova svjedočanstva otkrivaju kako nas naše strasti, uvjerenja i odluke vodite trnovitim putem života.
Uvidi, iskustva i sjećanja koje nam Riemenovi sugovornici prezentiraju zapravo su svojevrsna šetnja kroz europsku i svjetsku povijest dvadesetoga stoljeća, vrijeme kada su odrastali, učili, uspinjali se i postajali slavni. Priče tih devetnaestero životnih putnika, pune sjete, humora, utjehe i nade oslikavaju njihove nezaboravne portrete i prenose nam njihova bogata životna iskustva. Ta jedinstvena skupina ljudi dijeli s nama svoju mudrost stečenu u školi života.
Danas, kada je sve unaprijed programirano i kada je za maštu i kreativnost ostalo tako malo prostora, a svijetom tako snažno dominiraju obožavanje mladosti i vječnoga ostajanja mladim, informacije i tehnologija, devetnaest životnih priča koje je Riemen zabilježio prava su oda starosti, iskustvu, mudrosti i ljubavi prema životu i drugima.
- ISBN: 978-953-8075-41-4
- Dimenzije: 150x240 mm
- Broj stranica: 192
- Uvez: meki
- Godina izdanja: 2018.
- Naslov izvornika: De universiteit van het leven
- Jezik izvornika: nizozemski
- Prijevod: Snježana Cimić
Nacional, 23. lipnja 2015.
Večernji list (Branimir Pofuk), 4. 6. 2016.
Nacional, 9. 8. 2016.
tportal.hr, 18. 5. 2017.
Večernji list (Branimir Pofuk), 27. 5. 2017.
Novi list (Tihomir Ponoš), 10. 6. 2017.
Novi list (Tihomir Ponoš), 19. 10. 2013.
Novi list (Tatjana Gromača). 21. 8. 2011.