I sloboda i pripadanje
- Eseji o religiji, nacionalizmu i solidarnosti
- Slavica Jakelić
U knjizi I sloboda i pripadanje sociologinja Slavica Jakelić analizira uzroke neostvarenih predviđanja zapadnih društvenih teoretičara da će religijske i nacionalne oblike pripadanja zamijeniti neki drugi, racionalniji i „plemenitiji“ identiteti i privrženosti, uključujući i solidarnosti artikulirane kroz univerzalističke diskurse kozmopolitizma te ideje i prakse ljudskih prava. Smještajući hrvatske preokupacije unutar globalne i komparativne perspektive, Jakelić povezuje naglašeno razdvojene uvide sociologije, religijskih studija, povijesti i političke filozofije. Kroz tu interdisciplinarnu prizmu, ona razmatra značenja i povezanosti religije, nacionalizma i solidarnosti te pita: Zašto su nas nacionalizmi ponovno iznenadili? Zbog čega je religija bila i ostala slijepa točka društvenih znanosti, osobito u kontekstu analize kolektivnih identiteta? Nude li hrvatska povijesna iskustva ili neki recentniji diskursi o pravima izbjeglica i migranata drukčiju, konstruktivniju perspektivu kad je riječ o odnosu etike identiteta i etike solidarnosti? U trenutku kad populističke isključivosti predstavljaju izniman izazov demokraciji i demokratskom pluralizmu, autorica pokazuje zašto je nužno odnosima između partikularnih identiteta i univerzalnih humanističkih ideala pristupiti na novi i konstruktivniji način.
* * *
Može li ljubav prema domovini vezati pojedinca za druge s kojima živi te može li ista ta ljubav biti izvor pomirenja u politički podijeljenoj demokratskoj zajednici – a to su danas i američko, i hrvatsko, i bosanskohercegovačko i francusko društvo? Može li ponos zbog ideala koje neka zemlja postavlja kao svoje izliječiti povijesne traume i prakse koje ta zemlja želi zaboraviti? Mogu li individualistički temelji patriotizma biti učinkovit lijek protiv kolektivne snage populističkih narativa o pripadnosti i isključenosti? Ili možda kritički i povijesno osviješteni narativi o nacionalnoj pripadnosti mogu pružiti okvir identiteta koji se snažnije suočava s nativizmima našeg vremena?
* * *
Pretpostavku da su nacionalizmi utjelovljeni u nacionalnim državama treba problematizirati jer onemogućuje uvažavanje nacionalizma kao mjesta pluralističkog nadmetanja. Jer nacionalizmi su uvijek više od političkih ideologija koje legitimiraju moderne države. Oni također čine domenu civilnog društva u kojoj niz aktera nastoji definirati kulturne i političke narative pripadnosti nekom narodu.
Nacionalizam nije domena hegemonije nacija-država; on je domena civilnog društva i pluralizma. A religiju ne mora progutati nacionalni partikularizam; religija može nacionalne identitete otvarati prema pripadnicima drugih nacija.
Slavica Jakelić
- ISBN: 978-953-369-049-0
- Dimenzije: 128x200 mm
- Broj stranica: 128
- Uvez: meki
- Godina izdanja: 2024.